Egy nap Böjte Csaba atyával
Az Alapvető Emberi Értékekért Közhasznú Alapítvány tagjai Gunics Zsuzsanna, Győri Ildikó, Kovács Béla és jómagam 2011. október 26.-án Erdélyben Csíksomlyón találkoztunk Böjte Csaba atyával, aki ferences rendi szerzetes. Böjte atya 20 éve segíti az árva, illetve a rossz családi körülmények között nevelkedő gyermekeket, mára már 2400 gyermek jólétéről gondoskodik és 65, ahogy ő mondja „Házat” (gyermekotthont) működtet munkatársaival együtt Erdély különböző településein.
Böjte Csaba atya munkássága kiemelkedő, sokan úgy nevezik, hogy a magyar „Teréz Anya”, és most, hogy társaimmal együtt személyesen is megismerhettük őt, méltán állíthatjuk, hogy ez a jelző egyáltalán nem túlzás.
Tudtuk, hogy nagyon elfoglalt ember Böjte atya, ezért boldogok voltunk, hogy egyáltalán személyesen találkozhattunk vele. Arra viszont nem is számítottunk, hogy Csaba testvér az egész napot ránk szánja. A nap folyamán Böjte atya társaságában több otthont is meglátogattunk, beszélgettünk az ott élő gyerekekkel, és a nevelőkkel.
Minden házban harmonikus, nyugodt, érzelmi biztonságot nyújtó légkör fogadott minket. Érezhető volt, hogy itt a gyerekeket tiszteletben tartják.
Társaimmal együtt már több magyarországi gyermekotthonban jártunk, és közel sem éreztük azt, hogy az ott élő gyerekek ilyen boldogok, kiegyensúlyozottak lennének, mint itt, ezért próbáltuk megfejteni a „házak titkát” azt, hogy minek köszönhető az itt tapasztalható harmónia.
A Házakban úgy folyik az élet, mint egy nagy családban. Több nevelő a saját családjával együtt lakik az otthonban, mert napi 24 órában a gyerekekkel vannak, hiszen családként együtt élnek. Minden csoporttal egy férfi és egy női nevelő foglalkozik. Ez fontos, mert ők adják a gyermekek számára a férfi és a női mintát, szerepeikkel együtt.
Az étkezések a Házakban közösen zajlanak. Az étkezések előtt és után „asztali áldást” mondanak a gyerekek. Itt Istenhitre tanítják a gyerekeket, és arra, hogy legyenek igaz, becsületes emberek. Az alapvető emberi értékek szerinti életre nevelik őket. Azt mondja Böjte atya, hogy ezekben az otthonokban nincs bűnözés.
Az itt lakó gyermekek kitakarítanak maguk után. Saját konyhakerttel rendelkeznek, ahol a házhoz földterület is tartozik. Itt termelik meg azt, ami az asztalukra kerül. Gyógynövényeket gyűjtenek, és abból főzik a mindennapi teát. Jártunk olyan házban, ahol szappant is készítenek maguknak. Mindezt miért teszik? Egyszerű oka van: kiszámolták, hogy sokkal olcsóbb így az élet, mintha mindent meg kellene venniük a boltban. Előfordult, hogy elmentek a nagyobb gyerekek krumplit szedni, ezért cserébe kaptak krumplit. Fát gyűjtenek, ezzel fűtik a házat.
Az Otthonokban ésszerű, takarékos a kapott adományok felhasználása. Itt valóban a gyermekekre fordítják az adományokat, ez látható az épületeken, a berendezésen, és a gyermekek ruházatán is. Ennyi gyerek folyamatos ellátása a takarékosság ellenére is rengeteg pénzbe kerül, ezért folyamatosan szükség van a pénzadományokra, és az élelemre.
Böjte atya határozott személyiség, tudja, mit akar. Egyszerű és ésszerű elképzelései vannak az élettel, a megélhetéssel kapcsolatban.
Jó volt beszélgetni vele és munkatársaival, mert jó dolog jó emberek társaságában lenni. Böjte atya minden pillanatban, minden szavával tanít. Példát mutat a gyermekeknek, felnőtteknek egyaránt.
Azt mondja: „Sokan akarnak ide jönni nevelőnek, de csak kevesen alkalmasak rá.” Ő megszűri a jelölteket, mert neki nem mindegy, hogy kire bízza a gyermekeket.
Ennek a hozzáállásnak meg is van a jutalma, mert szemmel látható volt, hogy Csaba testvért mennyire szeretik a gyerekek és kollégái.
Beszélgetésünkben kitértünk arra, hogy mi is szeretnénk mélyebben megismerni munkájukat és részt venni benne, ezért lehetőséget kaptunk arra, hogy 2012 nyarán a gyermekotthonok vezetőivel és nevelőivel egyeztetve, tapasztalatszerzés céljából nevelőszülőként, a nevelők segítőjeként részt vehetünk a nevelői munkában önzetlen szolgálatként. Célunk az, hogy itthon is megvalósítsuk Böjte atya példamutató, kiemelkedő munkáját.
Örültünk annak, hogy Alapítványunk - bár csekély mértékben, 100.000.- Ft pénzadományt adtunk át - anyagilag is hozzájárulhatott az itt élő gyermekek megsegítésében.
Alapítványunk a jövőben is szándékozik segíteni Böjte atya és kollégái munkáját pénz és egyéb adományokkal, valamint önkéntes munkával. Szóba került egy „zenés turné” megvalósításának ötlete is Böjte atya és a Metamorfózis Spirituális Zenekar közreműködésével.
Megállapodás született abban is, hogy a nyári időszakban Magyarországról vihetünk ki gyermekeket táboroztatás céljából az otthonok vezetőivel, nevelőivel egyeztetve, és a két ország gyermekei együtt tölthetnek el néhány napot, egymást és egymás életmódját megismerve. Magyarországon is fogadhatunk erdélyi gyermekeket, elhelyezés szempontjából családi körben, hogy lássák és tapasztalják meg a családmodellt, és a gyermekek napi programjában természetesen gyermekek és felnőttek együtt vegyünk részt.
Szívből kívánunk Alapítványunk tagjai nevében Böjte atyának és a kollégáinak jó egészséget, erőt a további munkához!
Lakatosné Dörnyei Katalin
|